Profil zaufany – jakie są korzyści z założenia profilu zaufanego?

Profil zaufany coraz częściej doceniany jest przez społeczeństwo, o czym świadczy fakt, że liczba osób, korzystających z tego rozwiązania ciągle dynamicznie rośnie. Jakie korzyści wiążą się z używaniem profilu zaufanego i czy rzeczywiście można z jego pomocą załatwić tak wiele spraw?

Kilka słów o zakładaniu profilu zaufanego

Profil zaufany zwany bywa również podpisem elektronicznym. Z jego pomocą można więc dokonać wielu formalności, które kiedyś wiązały się z osobistą wizytą w urzędzie. Ta opcja prawdopodobnie nie byłaby tak często wybierana, gdyby zakładanie profilu było problematyczne. Technologia została zaprojektowana w taki sposób, że osoby korzystające z bankowości internetowej mogą uporać się z tym zadaniem w kilka chwil. To zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda, toteż wybiera ją najwięcej osób. Profil można założyć również w punkcie potwierdzającym. Przeważnie są to po prostu banki lub urzędy, które potwierdzają nasze dane osobowe. Najpierw musimy jednak złożyć wniosek o Profil Zaufany za pośrednictwem strony pz.gov.pl. Dopiero później należy pojawić się w punkcie potwierdzającym. Założenie profilu zaufanego jest całkowicie bezpłatne.

Profil Zaufany

Dlaczego warto korzystać z profilu zaufanego?

Brak konieczności stania w kolejkach w urzędzie brzmi bardzo atrakcyjnie. Ale co dokładnie możemy załatwić, jeśli dysponujemy profilem zaufanym? Możliwości jest naprawdę wiele.

Przede wszystkim zyskujemy możliwość korzystania z portali urzędowych, takich jak:

  • CEiDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej)
  • PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych)
  • ePuap (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej)

W praktyce oznacza to, że dzięki profilowi zaufanemu możemy mieć bezproblemowy i błyskawiczny dostęp do PITów, wysyłać oficjalne pisma urzędowe, kontrolować liczbę swoich punktów karnych, a nawet zarejestrować narodziny dziecka.

Profil zaufany pozwala nam również skorzystać z bardzo przydatnej aplikacji mObywatel. To rozwiązanie sprawia, że gdy mamy przy sobie telefon, zawsze mamy przy sobie również legitymację uczelni lub szkoły, dowód rejestracyjny samochodu czy polisę OC.

Dzięki profilowi załatwimy również takie sprawy, jak:

  • złożenie wniosku o dowód osobisty;
  • złożenie odwołania od decyzji administracyjnej;
  • skontrolowanie zwolnień lekarskich;
  • skontrolowanie, czy jesteśmy zgłoszeni do ZUS;
  • założenie firmy lub zawieszenie działalności.

Profil zaufany okazuje się niezwykle przydatny przed wyborami. Wystarczy dostęp do internetu, żeby np. dopisać się do spisu wyborców.

Można spodziewać się, że tych funkcjonalności z czasem będzie coraz więcej. Odciążenie urzędów, zwiększenie komfortu, oszczędność czasu oraz większe bezpieczeństwo (brak konieczności pojawiania się w urzędach w trakcie pandemii) – wszystko to wpływa na ogromne zainteresowanie taką formą załatwiania urzędowych spraw.